Hafta Hafta Hamilelik

6. Hafta

6 haftalık gebelik dönemi içerisinde, bebeğiniz ortalama olarak mercimek büyüklüğüne erişmiş olur. Ancak bu haftayı tamamladığınızda ise bunun üç katı kadar büyümüş olur. Gebelikte 6. hafta içerisinde bebeğinizin burnu, ağzı ve kulakları şekillenmeye başlar.

6 haftalık gebelik dönemi içerisinde, bebeğiniz ortalama olarak mercimek büyüklüğüne erişmiş olur. Ancak bu haftayı tamamladığınızda ise bunun üç katı kadar büyümüş olur. Gebelikte 6. hafta içerisinde bebeğinizin burnu, ağzı ve kulakları şekillenmeye başlar. Gelişmeye başlayan bu organlar, ilerleyen dönemde daha belirgin bir hal alır. Bu dönemde bebeğinizin kalbi düzenli bir ritimde atar ve vücudundaki kan dolaşımı da sorunsuz bir şekilde işlemeye başlar. Doğuma kadar geçen süre içerisinde bebeğinizin kalbi dakikada 150 defa atar, bağırsakları gelişir ve ilerleyen haftalarda ise ciğerlerin oluşumu başlar. Hamileleğin önemli haftalarından biri olan 6. haftada kaslar, beyin ve kemiklere ek olarak hipofiz bezi de oluşarak gelişmeye başlar.

Hamileliğin 6. haftası vücudunuzun değişmeye başladığı ve hamilelik hormonu olarak bilinen HCG sebebiyle sıkça tuvalete çıktığınız bir dönemdir. Bu durum vücudun size hamile olduğunu hatırlatması olarak da nitelendirilebilir. Bu aynı zamanda böbreklerin kanınızı temizleme konusundaki verimine de dikkat çeken bir durumdur. Süreç boyunca yapılan gebelik takibi sayesinde rahmin karın boşluğuna yükselmeye başlayarak daha rahat hissetmenize neden olduğu gözlemlenir.