Hafta Hafta Hamilelik

37. Hafta

37 haftalık gebelik, hamilelik yolculuğunuzun neredeyse sonuna geldiğinizi gösterir. Yani olası bir doğum durumunda artık bebeğiniz dış dünyaya hazırdır. Ancak anne karnında durduğu sürece elbette büyümeye ve kilo almaya devam eder.

37 haftalık gebelik kaç aylık eder sorusu, birçok anne adayının doğuma kalan süreyi hesaplamak için merak ettiği bir konudur. 37 hafta gebelik tam olarak 8,5 aya tekabül eder. Diğer bir deyişle 37.hafta gebelik başında, hamilelik sürecinizde 259. güne ulaşmışsınız demektir. Hamileliğin 37. haftası artık ev işlerinin ve sizi yoracak diğer tüm işlerin bırakılması gereken haftadır. Bu haftadan itibaren doğuma hazırlanmanız ve dinlenmeniz gerekir. Bu hafta içerisinde keyifle yapılacak aktivitelerden biri de doğum çantanızı hazırlamak olabilir.

37 haftalık bebek gelişimi artık doğuma hazır olacak şekilde tamamlanmıştır. Bütün organları oluşmuştur ve doğumdan itibaren dış dünyaya kolayca adapte olabilir. Ancak beyin ve sinir sistemi halen gelişmeye devam eder ve bu gelişme doğumdan sonra da sürer. 37 haftalık bebek, eğer bir önceki hafta dönmemişse doğuma hazır hale gelmek için bu hafta içerisinde doğum pozisyonuna girer. Yani bebeğinizin başı artık doğum kanalına girmiş ve son duruş pozisyonunu almıştır. Sıklıkla hıçkırma, gerilme, parmak emme ve irkilme gibi hareketler sergiler. El parmakları, avucuna bırakılan bir cismi tutmak için koordineli çalışmaya hazırdır. Tırnakları da parmak ucuna kadar uzamış haldedir.

Anne karnında 37 haftalık bebek halen vücudu genelinde yağ tabakası biriktirmeye devam eder. Organlarının, bazı kaslarının çevresi ve cildin alt kısmı yağ kaplar. Bu durum, doğumdan sonra bebeğinizin vücut ısısını kontrol etmesi ve hayatta kalması bakımından yardımcıdır. 37 haftada bebek hareketleri biraz azalmaya başlayabilir. Bebeğiniz artık doğuma hazır olduğu ve yeterince büyüdüğü için rahim içerisinde hareket edebileceği alan oldukça kısıtlanmıştır. 37 haftalık bebek hareketlerinde azalma görülmesi anormal bir durum değildir, telaşlanmayın. Bebeğiniz yerinden memnun olmadığında ya da sıkıştığında leğen kemiğinize sert tekmeler veya yumruklar atabilir, hazırlıklı olun.

Bu hafta içerisinde 37 haftalık bebek kilosu da anne adayları tarafından merak edilir. Yeterli olgunluğa ulaşsa da anne karnında geçen her gün belirli oranda kilo almayı sürdürür. Artmaya devam eden yağ deposu ile birlikte 37 haftalık gebelik bebek kilosu ortalama 3000 grama ulaşmıştır. Bebeğin uzunluğu 48 ila 50 cm arasındadır.