Hafta Hafta Hamilelik

5. Hafta

Gebeliğini öğrenen anne adayının hafta hafta gebelik takibi yapmaya başladığı dönemler arasında yer alan 5 haftalık gebelik periyodu, hamileliğin kesinleştiği haftadır. Evde yapılacak olan gebelik testlerinin en iyi sonucu vermesi açısından en uygun dönem olan 5 hafta gebelik, ayrıca erken dönem hamilelik belirtilerinin de başladığı aşamadır.

Gebeliğini öğrenen anne adayının hafta hafta gebelik takibi yapmaya başladığı dönemler arasında yer alan 5 haftalık gebelik periyodu, hamileliğin kesinleştiği haftadır. Evde yapılacak olan gebelik testlerinin en iyi sonucu vermesi açısından en uygun dönem olan 5 hafta gebelik, ayrıca erken dönem hamilelik belirtilerinin de başladığı aşamadır. Yorgunluk, bulantı ve göğüste hassasiyet gibi belirtiler ile ortaya çıkan ilk bulgular hamilelik ve gebelik takibi için değerli bilgilerdir.

Bu dönemde adet görmeniz gerekirken halen kanamanız olmadıysa, bir hafta daha bekleyebilir ve gebelik testi yapabilirsiniz. Neredeyse %99 oranında bir sonuç alabileceğiniz bu dönemde hamilelik takibi için doktorunuzla görüşmek profesyonel bir süreç izlemenize yardımcı olur. Bazı anne adaylarında gebeliğin 5. haftasında kanama meydana gelebilir. Ufak tefek kanamalar ile lekelenmeler bu hafta içerisinde normal olsa da, yine de doktorunuza haber vermeniz ve muayene olmanız gereklidir. Özellikle kanamanın kıvamı (yoğun ya da sulu) ile rengi (koyu kırmızı, açık kırmızı, pembe, kahverengi), süresi ve aralığını not etmeli ve doktorunuza bu bilgileri vermelisiniz. Yapılacak ultrason incelemeleri ile bebek ve sizin için her şey yolunda olsa dahi, doktorunuz gebeliğin devam eden zamanlarında daha dikkatli bir hamilelik geçirmeniz tavsiye edilebilir.