Hafta Hafta Hamilelik

34. Hafta

34. hafta gebelik, hamilelik sürecinin 8. ayına geldiğinizi gösterir. Artık erken doğum riski olsa dahi bebeğiniz, hayatta kalacak kadar gelişimini tamamlamıştır. Gebeliğin 34. haftası aynı zamanda anne adaylarının doğumla ilgili endişelerinin ve sorularının yoğunlaşmaya başladığı dönem olarak bilinir. Bu konuda merak ettiğiniz her şeyi doktorunuza sorabilir, çevrenizden gelen yorumlara kulaklarınızı tıkayabilirsiniz. Zira gebeliğinizin başından beri hafta hafta gebelik takibi yapan doktor, sizin tüm gebelik sürecinize de hakim olduğundan gerekli açıklamaları yaparak rahatlamanızı sağlar.

34 hafta gebelik sürecini tamamlamış bir anne adayının doğum için ortalama 6 haftası kalmıştır. Ancak pek çok bebeğin 1-2 hafta daha erken dünyaya geldiği düşünülürse; çok yakında artık bebeğinize kavuşacağınızı hayal edebilirsiniz.

Hamilelikte 34. hafta, doğum tercihinin de yapılması gereken dönemdir. Elbette doğum planınızı her şeyin normal gittiğini varsayarak doktorunuz planlayacaktır. Ancak doğum sırasında planlandığı gibi gitmeyen durumlar için farklı tercihler belirlemek, şartların değiştiği anda farklı alternatiflere sahip olmanız anlamına gelir. Bu da size ayrı bir rahatlık sunacaktır.

Gebelikte 34 hafta bebek gelişimi bakımından da bir hayli uzun yol katettiğinizi gösterir. Bu hafta içerisinde oluşan en ilginç olaylardan biri de bebeğinizin sizin yaşadığınız her şeyi hissediyor olmasıdır. Dolayısıyla yediğiniz bir yiyeceğin tadı, içtiğiniz içeceklerin aroması, dış ortamdan gelen sesler ve hatta sizin duygu durumunuz bile bebeğiniz tarafından hissedilir. Hatta 34 haftalık bebek hareketleri miktarı, tüm bu etkileşimlere göre dahi gün içinde değişkenlik gösterebilir.

Hamilelikte 34 hafta bebek gelişimi bakımından sona yaklaşıldığını, akciğerlerinin artık gelişimini tamamlamasına 3 hafta kaldığını gösterir. Bu süreçte bebeğinizin akciğerlerinde “surfaktan” adlı bir madde oluşmaya başlar. Hava almayı sağlayan alveollerin içindeki hava boşaldıktan sonra akciğer duvarlarının yapışmasını önleyen bir madde olan surfaktan, erken doğumlarda solunum riskini azaltır.

Gebeliğinde 34 haftayı deviren anne adayları bu haftada kilo alımına devam eden bebeğinin boy ve kilo miktarını da merak eder. 34 haftalık bebek gelişimi değerlendirildiğinde, boylarının yaklaşık 45 cm uzunluğunda olduğu izlenir. Bununla birlikte 34 haftalık bebeğin kilosu ise ortalama 2146 gramdır. Elbette tüm bebekler bu değer aralıklarında olmadığı için sizin bebeğinizin ölçüleri biraz daha farklı olabilir.

34 haftalık gebelik gelişimi devam eden bebeğinizin cilt altı yağ katmanı gelişmeye devam ederek daha dolgun bir görünüm alır. Ayrıca tırnakları da uzamış, vücut ısısını koruma görevi gören verniks kazeoza maddesi de kalınlaşmaya başlamıştır.