Hafta Hafta Hamilelik

27. Hafta

27. hafta gebelik, en rahat zamanlar olarak adlandırılan 2. trimester döneminin geride kaldığı hafta olarak bilinir. “27 haftalık gebelik kaç aylık olur?” sorusu bu dönemde pek çok anne adayı tarafından merak edilir. 27 haftalık gebelik, anne adayının 6. ayını doldurmak üzere olduğu dönemdir. 

27 haftalık bebek ultrasonda artık kafadan popoya değil; tam başının tepe noktasından ayak ucuna kadar ölçülür. Bebeğinizin bu dönemde sinir uçları ile beyin dokusu arasındaki bağlar arttığı için duyuları da gelişmeye başlar. Özellikle 27 haftalık gebelikte bebek hareketleri incelendiğinde artık gözlerini kırpmaya başladığı ve ışığa karşı daha duyarlı hale geldiği görülür. Hatta karın duvarından parlak bir ışık gelirse, gözlerini kısma hareketi yapabilir. Beyin dokuları ve akciğerleri hızla gelişmeye devam eden bebeğinizin, dış ortamdan gelen seslere verdiği tepki de iyice artmıştır. Özellikle annesinin ve babasının seslerini tanımaya başlar. Dış ortamdan ani gelen bir sesle irkilebilir.

Anne karnında 27. hafta içinde bebeğin başı ve beyni büyüdüğü için sinir hücrelerine iletilen sinyaller de artar ve bebek daha bilinçli hareket etmeye başlar. 27 haftalık gebelik bebek gelişimi hakkında yapılan araştırmalar, bebeklerin ilkel bir hafızaya sahip olduğunu ortaya koyar. Bu bağlamda bebekler duydukları dil ile farklı bir dili ayırt edebilir ve hatta sürekli dinlediği şarkıları hafızasında depolayabilir. Bu nedenle bebeğinizle sürekli konuşmak, sevdiğiniz müzikleri dinletmek veya kitap okumak bu dönemde keyif verici bir aktivite olabilir.

27 haftalık bebek gelişimi değerlendirildiğinde bebeğinizin ortalama 37 cm uzunluğa ve 1000 gr ağırlığa ulaştığı söylenebilir. Bebeğin baş-popo uzunluğu ortalama 24 cm civarındadır. Ancak bu değerler düşük olsa da endişelenmeye gerek yoktur. Çünkü tüm bebekler aynı boyda ve kiloda doğmaz. Bu nedenle sağlıklı doğan bebekler için ortalama 2500 ile 4000 gram değerleri normal olarak kabul edilir. Zaten bebeğiniz, herhangi bir aksilik olmazsa son haftalarda sağlıklı doğum kilosuna ulaşacaktır.