Hafta Hafta Hamilelik

38. Hafta

38 haftalık gebelik, artık doğum sınırına yaklaşıldığının habercisidir. İstatistiklere göre, doğumların yüzde 75’i 38 ila 41. hafta arasında gerçekleşir. Eğer son adet tarihinizi doğru olarak hatırlıyorsanız, doğuma 1-2 hafta kaldığını belirleyebilirsiniz. Doğum bu kadar yakınken; özellikle de ilk gebeliğiniz söz konusu ise 38 haftalık gebelik doğum belirtileri hakkında bilgi sahibi olmalı, öte yandan nişan gelmesi, akıntı renkleri ve kasılmaların düzeni ile sayısını bilmeniz gerekir.

Bu hafta içerisinde pek çok anne adayı, “38 haftalık gebelik kaç aylıktır?” diye merak eder. Hafta başında gebelik serüveninizde tam 8 ay 26 günü geride bıraktığınızı düşünebilirsiniz. Haftanız biterken 9. aya adım atmış olursunuz. Yani 38 hafta 6 günlük hamile iken aslında 9 ay 2 günlük gebesinizdir.

38 hafta gebelik bebeğin doğduğu andan itibaren sorunsuz şekilde hayatına devam edebileceği bir haftadır. Bu nedenle eğer önceden planlanmış bir sezaryen operasyonu ile doğum yapacaksanız, gebeliğin 38. haftası içerisinde ve sonrasında herhangi bir günde güvenle doğuma girebilirsiniz.

38 haftalık bebek, organları ve sistemleri tamamen olgunlaştığı için dışarıdaki hayata artık hazırdır. Anne karnında kaldığı her gün yine de kilo almaya devam etse de dikkat çekici bir değişim gözlenmez. Bununla birlikte bebeğiniz kız ise vajina tamamen belirgin hale gelmiş; erkek ise testisler torba içerisine inmiştir. 38 haftalık bebek gelişimi içerisinde sindirim sistemi dikkat çekicidir. İlkel sindirim yapan bağırsaklarda siyah ve koyu yeşil renkli “mekonyum” denilen ilk dışkı görülür. Doğumdan sonraki ilk gün çıkarılacak olan bu dışkı, sonraki günlerde düzenli çalışacak olan sindirim sisteminin ilk aktivitesi olacaktır.

Anne karnında 38 haftalık bebek tamamen sesleri ve ışığı algılar halde gelmiştir. Dolayısıyla karanlıktan ışık kaynağına doğru geçildiğinde kafasını çevirir. Bu dönemde sesleri de algılayıp ayırt edebildiğinden onunla bol bol konuşup güzel sözler söyleyebilirsiniz. Dilerseniz dinlenme anlarında rahatlatıcı müzikler de dinletebilirsiniz. Doğumdan önceki haftalarda bebek hareketlerinde bir miktar azalma olması normaldir. Dolayısıyla 38 haftada bebek hareketleri de daha azalmış gibi hissedilebilir. Adeta doğum için enerji toplayan ve dinlenme moduna geçen bebeğinizin son günlerde daha sakin olduğunu hissedebilirsiniz. Ancak elbette hareketlerin çok da fazla azalmaması gerekir. Bunun için saatte en az 4 kez hareket ettiği gözlemlenmelidir. Aksi durumda doktorunuz ile iletişime geçmelisiniz.

38 haftalık bebeğin kilosu da anne adaylarının güncel konuları arasında yer alır. Bebeğiniz her gün kilo alsa da doğuma az bir süre kaldığı için belirgin bir değişim olmaz. 38 haftalık bebek kilosu ve boyu ise ortalama 3100 gram ve 51 cm’e ulaşmıştır.