Hafta Hafta Hamilelik

36. Hafta

Gebeliğin 36. haftası itibariyle doğumun gerçekleşmesine sadece dört haftanız kalmıştır. Giderek heyecanlı olmaya başlayan bekleyiş başlamış, doğumun ne zaman ve hangi tarihte başlayacağı konusunda endişe ile karışık heyecanınız ailece başlamış olabilir. 36 haftalık gebelik, bebeğin erken doğsa bile nefes almaya hazır olduğu haftadır. Bu haftanın sonunda bebeğinizin akciğerleri de tamamlanacağından, tüm vücut olarak doğuma hazır hale gelir.

36 haftalık gebelik, bebeğinizin bağışıklık sisteminin de tamamen geliştiği haftadır. Dolayısıyla doğum anında yaşanabilecek olası bir enfeksiyona karşı vücudu savaşmaya hazırdır. Aynı zamanda gebelikte 36. hafta bebeğin vücudunu kaplayan “lanugo” adı verilen tüylerin kaybolmaya başladığı zamandır. Ancak doğumdan sonra yine de bir miktar tüy görülse de zamanla hepsi dökülecektir.

Gebelikte 36. hafta bebek gelişimi açısından önemli bir haftadır. Bu hafta bitmeden doğum yaparsanız, bebeğiniz prematüre olarak adlandırılacakken, bu haftanın sonunda yani 37. haftada normal doğan bebek olarak adlandırılır. Bununla birlikte 36 haftalık bebek, anne karnında daha az hareket edebilir. Çünkü bebeğinizin yeri giderek daralmıştır ve içeride nispeten daha sıkışık pozisyonda durduğundan kıpırdayacak daha az yeri mevcuttur. Ayrıca bebeğin başı, doğum pozisyonu ile birlikte kemik çatıya yerleştiği için 36 haftalık bebek hareketleri eskisinden çok daha az olabilir. Eğer daha önce hissettiğiniz sert tekmeleri daha az gözlemlemeye başladıysanız, genellikle endişelenmenize gerek yoktur. Buna karşın gün içinde hiç hareket hissetmeme gibi anormal bir durum yaşarsanız, elbette doktorunuza danışmayı ihmal etmemelisiniz.

36 haftalık bebek kilosu ve boy ölçüleri, bu hafta içerisinde anne adaylarının en çok merak ettiği konulardan biridir. Bu haftaya girildiğinde bebeğiniz ortalama 2750 gram ağırlığa ve yaklaşık 48 cm uzunluğa ulaşmış olur. Bebeğinizin cilt altı yağ depolama süreci bu hafta içerisinde de devam ettiği için, hafta tamamlandığında 36 haftalık bebeğin kilosu daha da artar.

 

Hamilelikte 36. hafta bebek gelişimi, sindirim sisteminde de kendini gösterir. Bebeğiniz halen göbek bağı aracılığı ile sizden besin transferi yapıyor olsa da olası bir erken doğum sonrası sütünüzü emdiği andan itibaren sindirim sistemi çalışmaya başlayacaktır. Diğer organların gelişimleri de tamamlandığından, bebeğiniz normal yaşamına adapte olma konusunda sıkıntı yaşamayacaktır.