Hafta Hafta Hamilelik

35. Hafta

35 haftalık gebelik, artık ağrılarınızı yoğun biçimde hissettiğiniz haftaya girdiğiniz anlamına gelir. Gerçekten de bir zamanlar pelvik bölgesinde minik bir şekilde duran rahminiz, artık kaburgalarınıza kadar dayandığı için daha yorgun hissediyor olabilirsiniz. Gebeliğin 35. haftası ve sonrasında doktorunuzu çok daha sık şekilde ziyaret etmeniz gerekecektir. Pek çok doktor daha önce aylık ve iki haftalık kontrole çağırdığı anne adaylarını artık her hafta görmek ister. Ayrıca 35 haftalık gebelik sancıları bakımından da önemli bir zaman olduğundan, doktor kontrolleriniz sırasında NST cihazına bağlanacaksınız. Böylece hem sancılarınız hem de bebeğinizin kalp atış ritimleri değerlendirilecektir.

35 hafta gebelik sırasında anne adaylarının çoğu kronik yorgunluk, karmaşık rüyalar görme ve unutkanlık gibi şikayetlerden yakınabilir. Bu tür durumlar değişken hormonlar nedeniyle meydana gelen rahatsızlıklardır ve doğumdan sonra geçecektir. 35. hafta gebelik sırasında doktorunuz vajinal ve rektal kültür analizi de isteyebilir. B grubu streptokokların tespit edilmesi için yapılan bu kültür, doğum yoluyla bebeğinize geçebilecek olan bakterilerin tespit edilmesi adına önem taşır. Yetişkinlerde zararsız olan bu tür bakteriler, bebek üzerinde birtakım sorunlara neden olabilir. Bu nedenle doğum esnasında antibiyotik kullanımı olup olmayacağına karar verilmesi için bu testin mutlaka 35. ve 37. haftalar arasında yapılması gerekir.

35 haftalık bebek, akciğerleri hariç temel gelişiminin çoğunu tamamlamıştır. Ayrıca vücut fonksiyonları artık büyük ölçüde çalışır durumdadır. Eğer bir sürpriz olmazsa, bebeğinizin doğmasına yaklaşık olarak 5 hafta kalmıştır. 35 haftalık bebeğin gelişimi bu hafta içerisinde de hızlı bir şekilde devam eder. Özellikle beyin gelişimi artan, sinir sistemi nöronları ve bağlantıları gelişen bebeğinizin, böbrekleri de gelişimini tamamlamış, karaciğeri ise bazı atıkları işlemeye başlamıştır. Kulakları tam olarak oluşan bebeğiniz, dış sesleri net olarak duyabilir. Hatta annesinin, babasının ve varsa kardeşinin seslerini tanır ve doğumdan sonra çevresinde bu sesleri arar.

Bu haftadan sonra hızla kilo alarak irileşen ve büyüyen 35 haftalık bebek hareketleri önceye nazaran daha az olsa da hareket ettiği zamanlarda güçlenen kasları nedeniyle canınızı acıtabilir. 35 haftalık bebeğin anne karnındaki durumu incelendiğinde, bebeğin başını pelvise doğru yönelttiği görülebilir. Eğer bebeğiniz bu pozisyonu almışsa, doğum esnasında ilk önce başı çıkacaktır. Kafası son haftalara doğru hızla büyümeye devam etse de yumuşak formda olduğundan doğum esnasında zorluk yaşanmaz.

Gebeliğin sonlarına doğru yaklaşan anne adayı, doğumla ilgili detaylar konusunda daha da meraklı olmaya başlar. Bu etapta pek çok anne adayı, 35 haftalık bebek kilosu konusunda da bilgi sahibi olmak ve doğum anında bebeğinin kilosunu yaklaşık olarak hesaplamak ister. Anne karnında 35 haftalık bebek kilosu, yaklaşık 2500 grama yaklaşmıştır. Yine bu hafta içerisinde başı ile poposu arasındaki uzunluk 35 cm’e, toplam uzunluğu ise 47 cm’e ulaşmış olabilir. Kabaca bir hesapla, gebeliğin son dönemine doğru haftada 350 ila 500 gram alırsanız, bunun 180 ila 250 gramı bebeğinize gidecektir.