Hafta Hafta Hamilelik

23. Hafta

Hamileliğin 23. haftasına ulaştıysanız bu zorlu sürecin en önemli noktalarından birisine gelmişsiniz demektir. Artık büyük ölçüde ağrılarınızın hafiflediğini hissedersiniz. Bu süreçten sonra çok daha dikkatli olmanız gereken bir dönemle karşı karşıyasınız! Gebeliğin her döneminde dikkatli olmak gerektiği gibi 23 haftalık gebelik döneminde de ayrıca hassasiyet gösterilmesi gereken noktalar vardır. Karnınızda taşıdığınız mucizeyi sağlıkla kucağınıza alabilmeniz için ona iyi bakmanız, doğal olarak kendinize iyi bakmanız gerekir.

Yukarıda da kısmen ifade edildiği gibi gebelik döneminin her anı, son derece dikkatli geçirilmesi gereken bir süreçtir. Hamileliğin 23. haftasında da anne adayını önemli gelişmelerin beklediğini ifade etmeliyiz. 23 haftalık bebek anne karnında avuç içine sığacak büyüklüktedir. Ortalama 500 gram olan 23 haftalık bebek, yaklaşık olarak yetişkin bir şeftali ya da mango büyüklüğündedir. Bu dönemde bebeğin boyu ise 29 cm dolaylarındadır. Yani 23 haftalık bebek, artık fazlasıyla insani bir görünüme sahiptir.

Organlarındaki büyük gelişimlerden biri ise akciğerlerde gözlemlenir. Bebeğin akciğerinde bulunan damar yapıları fonksiyonel işlevini yerine getirebilmek için olgunlaşmaya devam eder. Akciğerlerde oksijen ve karbondioksit geçişi kolaylaşır. Kan akışı da hızlandığı için cilt görünümü daha kırmızı renktedir.

Gebelikte 23. hafta bebek gelişimi incelendiğinde bebeğin tat alma, koku, dokunma gibi hislerinin hızla gelişmeye devam ettiği görülür. Bebeğin duyu organlarındaki hızlı gelişim hareketlerine de yansır. 23 haftalık bebek anne karnında yeni tatla tanışmak için elini ağzına sokar. Ses duyabilmek için kulak kabartır ve sık sık hareket eder. Anne adayı olarak bu hareketlerin büyük bir kısmını hissedemediğiniz için bu gelişmeler size biraz garip geliyor olabilir.