Hafta Hafta Hamilelik

24. Hafta

Hamileliğin 2. trimester döneminin son ayıdır. Annenin rahminde hayat bulan minik beden, 24 haftalık gebelikte küçük bir kavun büyüklüğüne ulaşır. Anne adayının karnı büyüdükçe vücudunda dengesizlik başlar. İçinde taşıdığı o minik bebeğin varlığıyla mutlu olan annenin, onu taşımanın verdiği yorgunlukla uyku isteği artabilir.

Gebeliğin son 3. ayına yaklaşılan 24. hafta gebelik döneminde annenin karnı çok belirgin haldedir. “24 haftalık gebelik kaç aylıktır?” diye merak edenler hamileliğin 6. ayının geride kaldığını görebilir. Dışarıdan bakıldığında gebe olduğu anlaşılan kişinin ayakta kaldığında çabuk yorulduğu görülür. Gebe, el ve ayak parmaklarında uyuşmalar hissedebilir. Karpal tünel atakları denilen bu durum hamile kadınlarda sıkça görülen geçici bir durumdur. Uzanarak dinlenildiğinde el ve parmak uyuşmaları geçer. Hormonal değişimlerin de etkisiyle ayaklarda şişme meydana gelebilir. Her kadında aynı şekilde seyretmeyen ayak şişmeleri neticesinde ayaklarının bir numara kadar büyüdüğünü söyleyen gebeler vardır. Anormal seyreden durumlarda bir sağlık kuruluşuna başvurmak gereklidir.

24 hafta gebelik döneminde, bebek alışverişleri yapılabilir. Bebeğin yatacağı yatak, giyeceği kıyafetler ve bebek bakımında kullanılacak araç gereçler temin edilerek steril olarak bekleyebilir. Gebelikte 24. haftadan sonra, erken doğum riskine karşı daima hazırlıklı olunmalıdır. 6. aydan itibaren hastanede kalınan sürede ihtiyaç duyulabilecek eşyalardan oluşan doğum çantası hazırlığı unutulmamalıdır. Gebeliğin 24. haftasından itibaren erken dünyaya gelen bebeklerin hayatta kalma olasılıkları ortalama %85’tir. Organlarının işleyişleri düzene girmeye başlayan bebek, dış dünyada bazı desteklerle nefes alıp verebilir. Bununla birlikte hayatta kalan bebeklerin yaklaşık yarısında kalıcı zihinsel ve fiziksel rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.