Hafta Hafta Hamilelik

26. Hafta

Hamileliğin her haftasının kendine özel durumları vardır. Gerek anne adayında gerekse de bebekte her dönemde bir kısım değişiklikler görülür. 26 haftalık gebelik döneminde hamileliğin büyük bir kısmı geride kalır, artık bebeğin doğumu için gün sayılır.

 

26 haftalık bebek kilosu 910 gr ile 1 kg arasında değişir. Boyu ise yaklaşık 35 cm’dir. 26 haftalık bebek kilosu ve boyu araştırıldığında bebeğinizin sağlıklı bir gelişim gösterdiğini anlayabilirsiniz. Söz konusu dönemde bebek gelişimindeki belirgin durumları aşağıda bulabilirsiniz:

  • 26 haftalık bebeğin gözleri açılmaya devam eder. Gözünün renkli kısmında pigment oluşmamış, doğal olarak bebeğin göz rengi henüz net değildir. Her ne kadar bu dönemde rahim içindeki görünümden bir şey anlamasanız da doktorunuz tarafından bebeğin gelişimi hakkında bilgi alabilirsiniz.
  • 26 haftalık bebek hareketleri bu dönemde artış gösterir. Bebeğin görme ve işitme duyuları gelişir. Bebeğiniz parlak bir ışık gördüğünde ya da yüksek ses duyduğunda belirgin şekilde hareketlenir.
  • Bu dönemde ceninin belli bir şekli ve uyuma düzeni vardır. Bebeğin uykuda ya da uyanık olduğunu hareketlerinden anlayabilirsiniz.