Hafta Hafta Hamilelik

29. Hafta

Hamileliğin 29. haftasında, bebek hızlı bir şekilde büyümeye devam ederken, anne adayı da artık gebeliğin sonlarına doğru yaklaşmış olur. Anne karnındaki minik ve narin bedenin, dış dünyaya hazırlanmaya devam ettiği gebeliğin 29. haftasında, anne adayında bariz bir ağırlaşma hissi oluşur. Bebek büyüdükçe, annenin vücudu da genişleyerek, bebek için yeterli alanı açmaya devam eder. Yorgunluk, halsizlik, dengesizlik durumları yaşanırken yaklaşan doğum, doğal olarak telaş duygusuna sebep olabilir. Korku ile karışık mutluluk duygusu, 29 haftalık gebelik yaşayan anne adayında büyük bir heyecan ortaya çıkarır.

Hamilelikte 29. hafta, bebek için alışverişlerin tamamlanmaya başladığı zamanlardır. Erken doğum riskine karşı, hastanede kalınacak günler için tüm ihtiyaçlar düşünülmelidir. Anne ve bebek için gerekli hijyen ürünlerinin yanı sıra, lohusalık döneminde ihtiyaç duyulabilecek çamaşır ve kıyafetlerin hazırlanmış olması gerekir. Dünyaya gelen minicik bebeğin birçok eşyaya ihtiyacı olduğu düşünülerek, alışverişlere hız verilmesi yerinde olur.

“29 haftalık gebelik kaç aylıktır?” sorusu bu anlamda en çok sorulan sorulardan biridir. 6 ay, 23 gündür hamilelik yaşayan anne adayı için tüm günlerin ayrı bir değeri vardır. Gebelik hesaplamalarında, hamile olunan hafta esas alınarak genellemeler yapılır.