Hafta Hafta Hamilelik

40. Hafta

Hamileliğin son haftaları olan bu günlerde hayatınızın en güzel ve en eşsiz 40 haftasını geçirdiğiniz için kendinizi kutlayabilirsiniz. 40 hafta gebelik, artık maceranın sona erdiği ve bebeğinize kavuşma zamanınızın geldiği zamandır. Hiç bitmeyecekmiş gibi gelen; ancak aynı hızla geçen gebeliğinizin bu son haftasında, bebeğinizle kavuşmanız deyim yerindeyse an meselesidir.

Hamilelikte 40. hafta, doğum ihtimalinin çok yüksek olduğu bir zamandır. Özellikle gebeliğin son haftasında kanlı ve sümüksü akıntı olan nişan geldiyse, doğum 12 ila 24 saat içerisinde muhtemelen başlayacaktır.

Bu hafta içerisinde anne adaylarının en çok merak ettiği konulardan biri de “40 haftalık gebelik kaç aylık olur?” sorusudur. Bu hafta tamamlandığında toplam 280 gün olan gebelik süreci sona ermiştir. Yani 9 ay 10 gün denilen hamilelik süresi tamamlanmış olur.

Bu haftaya gelinceye kadar henüz bir doğum belirtisi tecrübe etmediyseniz, hamileliğin son günleri içinde, söz konusu belirtileri her an yaşamaya başlayabilirsiniz. Doğum belirtisi olabilecek olan ve dikkatle takip etmeniz gereken 40 haftada gebelik kasılmaları yani sancılar oldukça barizdir. Hafif rahatsızlık vermenin ötesine geçen, kaynağını belden alan ve kasılma şeklinde ilerleyen ağrılar doğum sancısıdır. Eğer bu sancıların şiddeti ve sıklığı giderek artıyorsa ve düzenli aralıklarla hissediliyorsa, derhal doktorunuza haber vermeniz gerekir.

40 haftalık gebelikte doğum belirtileri arasında su gelmesi de dikkate değer bir doğum belirtisidir. Amniyon kesesi yırtıldığında ve su boşaldığında doğumunuz başlamış demektir. Durdurulamaz bir su akışı şeklinde olan ve diğer akıntılardan çok farklı olan su gelmesini ilk etapta idrar olarak düşünseniz de miktarı daha fazla olduğundan suyunuzun geldiğini bilirsiniz.

Hamileliğin son haftaları dikkat edilmesi gerekenler arasında beslenme de yer alır. Diğer haftalarda olduğu gibi dengeli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterilmeli ve olması gerekenden çok daha fazla kilo almamalısınız. Ayrıca tüketilen besinlerin baharatlı, yağlı, tuzlu ve mideyi rahatsız edecek formda olmaması gerekir.

Eğer egzersiz yapıyorsanız, kendinizi yoracak hareketlerden uzak durmanız gerekir. Bunun dışında eğer seyahat etmeniz gerekiyorsa, mutlaka doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekir. Ancak son haftalarda doktorunuz ile aynı şehirden uzaklaşmanız tavsiye edilmez. Öte yandan ağır kaldırma, ev işleri yapma, dakikalarca ayakta kalma ya da uzun yürüyüşlerden de kaçınılması gereklidir.