Hafta Hafta Hamilelik

20. Hafta

40 hafta olarak hesaplanan hamilelik süresinin yarısı olan 20. haftada bebeğin gelişimi hızla devam eder. Anne rahminde hayat bulan minik bebek büyüdükçe, anne adayının karın bölgesinin de genişlediği görülür. Artan iştahla birlikte alınan kilolar, bir noktadan sonra zorlayıcı olmaya başlayabilir. Kilo alımına dikkat edilmezse, sonraki haftalarda hareketler kısıtlanabilir. 20 haftalık gebelikte gidilen doktor kontrollerinde bebeğin cinsiyeti büyük olasılıkla öğrenilebilir. Bu haftaya kadar olan ultrason görüntülerinde kendini gizleyen bebeğin kız mı erkek mi olduğu artık net bir şekilde ortaya çıkar. 20. hafta gebelik için duygusal bir dönemdir. Bu haftalarda bebekle konuşularak. annesinin sesini tanıması sağlanır. 20. haftada anne karnındaki hareketler, takip edilebilir bir durumdadır. Önceki haftalarda, net olarak algılanamayan bebeğin hareketlerinden emin olunur. “20 haftalık gebelik kaç aylıktır?” Sorusu, en çok sorulan sorulardan biridir. Gebeliğin 5. ayının içinde olunan dönemde, bebek dışarıdan gelen seslere tepki verebilir. Yüksek seslerden korkabilir. Onunla konuşan annesinin sesini dinleyebilir.

Hamilelikte 20. hafta bebeğin kendisini keşfettiği bir dönemdir. Anne karnındaki sıvı içinde yaşayan bebek, ellerini kollarını yönetebildiğini fark ederek kıpır kıpır bir döneme girer. Bebeğin bağırsaklarında biriken mekonyum adlı siyah madde, bu haftalarda ortaya çıkar. Doğumla birlikte atılan mekonyumu, bebeğin ilk bezinde görmek mümkündür. Hamileliğin 20. haftasından sonra her geçen gün, doğuma ve bebeğin dünyaya gelmesine bir adım daha yaklaşıldığı için heyecan giderek artar. Bedeni sıkmayan rahat kıyafetler giyilerek mutlu eden aktiviteler yapmak, stresi ortadan kaldırır.

20 haftalık gebelik döneminde, bebeğin boyu yaklaşık olarak 20 cm civarındadır. 20 haftalık bebek hareketlerini anne adayı net bir şekilde hisseder. Karın içindeki boşluk uygunsa, bebek takla atabilir veya bacaklarıyla annesini uyarabilir. “20 haftalık bebek kaç gram olur?” sorusu için için net bir cevap vermek bu anlamda doğru olmasa da yaklaşık olarak 300-400 gram arasında olduğu söylenebilir. Her bebeğin gelişimi ve normal değerleri birbirinden farklı olduğundan, diğer hamilelik örnekleriyle kıyas yapmak doğru olmayacaktır. 20 haftalık bebek görüntüsü yaklaşık bir muz kadardır. Hamilelik macerasının tam yarısında olunan 20 haftalık gebelik gelişiminin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için, stresten uzak durmak gerekir. 20 haftalık bebek kilosu, ultrasondan bakılarak yapılan hesaplamalarla ölçülebilir.