Hafta Hafta Hamilelik

28. Hafta

28 haftalık gebelik; üçüncü trimestera, yani son üç aylık döneme artık girildiği anlamına gelir. “28 haftalık gebelik kaç aylık olur?” sorusu bu dönemde pek çok anne adayı tarafından merak edilir. Cevap olarak 6 ay 16 günlük gebelik süresi verilebilir. Nispeten daha zor geçecek olan bu dönemde bebek hızla büyüyecek ve rahim en büyük boyutlarına ulaşacaktır.

Gebeliğin 28. haftası ayrıca rahim büyüklüğünün kaburga seviyesine ulaştığı dönemdir. Yine bu hafta içerisinde vücudunuzdaki ödem miktarı artabilir, sık sık ayak ve bacaklarınızda şişme hissedebilirsiniz. Hamileliğin 28. haftası, şeker yükleme testinin de yapılmaya başladığı zamandır. Doktor kontrolünüze gittiğinizde test hakkında doktorunuzla görüşebilirsiniz. Bu testin amacı, gebelikte oluşması muhtemel olan gestasyonel diyabete karşı önlem almaktır.

Gebeliğinizin sonlarına doğru yaklaştığınız bu dönemde siz de pek çok anne adayı gibi “28 haftalık bebek kilosu” konusunu merak ediyor olabilirsiniz. Anne karnındaki 28 haftalık bebeğin kilosu ortalama 1000 – 1100 gramdır. Boyu ise başın tepesinden ayak ucuna kadar 38 cm olarak ölçülür. Ayrıca bu hafta bebekler için farklı bir önem taşır. Yapılan araştırmalara göre 28 haftalık bebek erken doğarsa, çok büyük oranda yaşama tutunur.

Bu hafta içerisinde 28 haftalık bebek gelişimi hızla devam eder. Özellikle bu zamana kadar gelişen bebeğin beyin yüzeyi düz iken, bu haftadan sonra beyin dokusu artmaya ve yüzeyinde ise karakteristik çukur ve oluklar oluşmaya başlar. 27. haftada göz kırpma hareketlerine başlayan bebeğinizin, bu hafta itibariyle göz kırpma hareketleri konusunda ustalaşır. Hatta kirpikleri ve kaşları da oluşmuştur.

28 haftalık gebelik bebek hareketleri konusunda belirleyici bebek hareketlerinin de görüldüğü haftadır. Bilhassa oturma ya da uzama pozisyonlarında, bebeğin hareketleri çok daha fazla şekilde hissedilir. Ancak bebeğinizi hissetmediğiniz anlarda endişe etmenize gerek yoktur. Çünkü bu süreçte bebeklerde 25-30 dakikalık uyku döngüsü düzenli hale gelebilir.