Hafta Hafta Hamilelik

10. Hafta

Hamilelik dönemi; her ne kadar heyecanlı bir süreç olsa da büyük ölçüde zorlu bir zaman aralığı olarak kabul edilir. Gebeliğin ilk haftaları görece daha sorunlu geçse de özellikle 8. haftadan itibaren anne adayının mide bulantıları ve kas ağrıları azalmaya başlar. 

Bir nevi vücut, bu süreçle beraber artık bebekle yaşamaya alışır. Hamileliğin sıkıntılı dönemi geride kalmış ve bir anlamda keyifli dönemi başlamıştır. Anne karnında her geçen gün biraz daha büyüyen bebek, 10 haftalık gebelik dönemine ulaştığına göre artık bir embriyo değildir. 

Bu, tıp literatüründe “fetüs” olarak ifade edilir. Bu döneme kadar bebek gelişiminin en önemli dönemi tamamlanmıştır. Söz konusu dönemden sonra, hem sizi hem de bebeğinizi önemli bir değişim süreci bekleyecektir. 

Fetüs artık daha insansı hatlara sahip olarak gelişimini devam ettirir. Bebeğin dokuları ve organları hızlı şekilde büyümeye başlar ve daha da önemlisi anne karnında cenin pozisyonuna gelmeye başlar. 

Bebeğin pek çok organı artık çalışır durumdadır ve boyu da hızla uzamaya başlar. Anne adayı olarak karın şişkinliğiniz belirginleşir, çevrenize hamile olduğunuzun görüntüsünü vermeye başlarsınız.