Hafta Hafta Hamilelik

31. Hafta

Gebeliğin 31. haftası, anne adaylarının en fazla rüya gördüğü dönem olarak bilinir. Bu haftada vücudunuzdaki değişken gebelik hormonları nedeniyle daha gözlerinizi kapatır kapatmaz garip rüyalar görebilirsiniz. Bebeğiniz yeterince büyüdüğü ve kilo aldığı için artık ultrasona girmek oldukça keyifli gelebilir.

31 haftalık gebelik sırasında genetik özelliklere göre değişmekle birlikte karın çatlakları da oluşabilir. Bunu önlemek için karnınızı sürekli olarak nemlendirmeniz gerekir. Benzer şekilde gebelik kaşıntılarınız da başlayabilir. Özellikle karnın ve göğüslerin alt kısmında kırmızı veya pembe çatlaklar halinde kaşıntılar görülebilir. Hafif kaşıntıların olması oldukça normaldir; ancak şiddetli hale geldiğinde doktorunuzdan uygun bir kaşıntı kremi tavsiyesi alabilirsiniz.

“31 hafta gebelik kaç aylıktır?” sorusu pek çok anne tarafından merak edilir. Hamilelikte 31. hafta, tam 7 ay 7 günlük gebe olduğunuzu gösterir. Haftanın sonuna gelindiğinde, yani 31 hafta 6 günlük olduğunuzda, 7 ay 13 günlük gebesinizdir. 31 hafta gebelik süreci, kendinizi yormamanız ve uzun süre ayakta kalmamanız gereken günlerin geldiğini de gösterir. Eğer uzun süre ayakta kalırsanız, ayaklarınızda ödem oluşabilir ve şişlikler rahatsız edici olabilir.

31 haftalık bebek artık iyice büyümüş ve gelişim aşamalarının çoğunu tamamlaşmış olur. Artık bu haftadan sonra bebeğiniz daha da kilo almaya başlayacak ve doğuma kadar büyümesini sürdürecektir. Anne adaylarının en merak ettiklerinden biri de “31 haftalık bebek kaç kilo olmalı?” sorusudur. 31 haftalık bebeğin kilosu ortalama 1520 gram ve boyu da 42 cm’dir. Diğer haftalarda da kilo almaya devam edecek olan bebeğiniz, yavaş yavaş doğum kilosuna yaklaşır.

31 haftada bebek hareketleri olağandan daha fazla hissedilmeye başlar. Çünkü bebeğin beyin dalgalarının gelişimi iyice artmıştır ve dışarıdaki sesler ile ışıkları algılayarak tepki verebilir. Hatta karanlık bir ortamdayken birden ışık açıldığında irkilerek tepki verebilir, bu da hareketlerine yansıyabilir. Gün içinde bazı anlarda da bebeğinizin hiç hareket etmediğini hissedebilirsiniz. Bu gibi zamanlar, bebeğinizin gelişiminin devam etmesi için daha fazla uykuya zaman ayırdığı vakitlerdir. Dikkatli bir kontrol ile bebeğinizin gün içinde hangi zamanlarda uyuduğunu ya da uyanık kaldığını anlayabilirsiniz.

31 haftalık gebelik, bebek gelişimi açısından üreme sisteminin de geliştiği haftadır. Eğer bebeğiniz kız ise iç genital organ son şeklini almaya başlamış ve klitoris ise iyice belirgin hale gelmiştir. Buna karşın bebeğiniz erkek ise testisleri, böbreklerinin yanlarındaki yerinden ayrılır ve erbezlerinin yanına doğru harekete geçer.

Öte taraftan 31 haftalık bebeğinizin beyni, bu dönemde hızlı bir büyüme ve gelişme dönemine girer. Dolayısıyla yüz milyarlarca sinir hücresi üretmeye başlar. Yine bu haftada kemikleri sertleşmeye başladığından, kalsiyum ihtiyacı her zamankinden daha fazla olabilir. Bu nedenle beslenmenize dikkat etmeniz ve kalsiyum açısından zengin besinler tüketmeniz önerilir.