Hafta Hafta Hamilelik

22. Hafta

Gebeliğin 22. haftası hamilelik sürecinin önemli dönemeçlerinden biridir. Anne bedeninde pek çok değişim yaşanır. Bu nedenle doktorunuz sizin ve bebeğinizin sağlığı için yeni testler isteyebilir. Hamileliğin uzun bir dönemini geride bırakan anne adayları, vücutlarında yaşanan değişimlere tamamen alışmış durumdadır. Hamilelik bulantıları geçmiş, erken doğum ve düşük gibi riskler önemli ölçüde ortadan kalkmıştır. Bu nedenle anneler gebeliğin 22. haftasından sonra daha rahat bir hamilelik süreci geçirmeye başlar. Kısacası 22. haftadan sonra hamilelik artık çok daha keyiflidir. Bu süreçte bebeğinizde ve sizde yaşanan değişimleri öğrenmek, ilerleyen dönemleri daha rahat geçirmenizi sağlar. Gelin hamileliğin 22. haftasında neler yaşandığını birlikte inceleyelim.

 

22 haftalık bebek kilosu ortalama 430-450 grama, boy uzunluğu ise 28 santime ulaşır. Bebeğin vücudu her gün biraz daha yenidoğan görünümü kazanır. Bu dönemde bebek artık annesini çok rahat bir şekilde duyabilir. Bebeğiyle iletişim kurmak isteyen anneler, ona müzik dinletebilir ya da hikaye okuyabilir. Bebeğiniz bu sesleri duymakla kalmaz mutluluğunu tepki vererek size gösterebilir.

Duyma yetisinin yanında koku, tat alma ve dokunma gibi hisleri de oldukça güçlenmeye başlar. Annenin yediği her besin plasentadan geçtiği için bebeğiniz yediklerinizden etkilenip tepki verebilir. 22 haftalık bebeğin organlarında önemli gelişmeler yaşanır. Kız bebeklerin rahmi ve yumurtaları tam yerini alır. Erkek bebeklerin ise testisleri karın boşluğundan testis torbasına doğru iner. Bebeğiniz daha önceki haftalarda uygun pozisyonda olmadığı için cinsiyetini göstermediyse, bu haftadan sonra cinsiyetini artık kolaylıkla öğrenebilirsiniz.