Hafta Hafta Hamilelik

21. Hafta

Hamileliğin her haftası gibi 21. haftası da oldukça önemlidir. Bebeğin artık hareketlenmeye başladığı bu dönemde hissedilebilir ufak tekmeler siz anneler açısından anlam kazanmaya başlar. 21 haftalık gebelik döneminde karnınızın büyüklük derecesi ve bebeğinizin tekmeleri nedeniyle sıklıkla bebeğinizle iletişim kuruyor gibi hissedebilirsiniz. Sizi tam olarak duymaları mümkün olmasa da doğdukları zaman sesinizi tanıyabilmeleri açısından etkili olan bu dönemde bebeğinizle ilgilenmek size de ona da iyi gelir. Bundan kaynaklı olarak da çoğu anne gebeliğin 21. haftasından itibaren bebeklerine hikaye okumak, şarkı söylemek, müzik dinletmek gibi eylemlere yönelebilir. Böylece bebeklerin mega aktif olmasına yönelik destek de sağlanmış olur. Bazen annelerle birlikte babalar da bu dönem içinde bebekleriyle konuşarak iletişim kurmaya yönelik hamlelerde bulunur.

21. hafta gebelik döneminde hemen her haftada olduğu gibi dikkat edilmesi gereken hususlar da bulunur. Hem siz anneler hem de babalar tarafından dikkatlice atlatılan bu sürecin sonunda bebeğinizi kucağınıza almaya bir adım daha yaklaşmış olursunuz. Kendinizde ve bebeğinizde hissettiğiniz değişikliklerin devamını belirleyen bu haftalar sizi bebeğinize biraz daha yakınlaştırır.

Gebelikte 21 hafta bebek gelişimi açısından hız kazanmış olan bir dönemdir. Cenin gelişiminin hızlandığı bu dönemde bebeğiniz ortalama olarak 27 cm uzunluğuna ulaşır. Ağırlığı ise 400 gram civarında seyreder. 21 haftalık bebek kilosu ortalama olarak bu civarda seyrettiği takdirde bebeğinizin kilo açısından herhangi bir sorunu olmadığı çıkarımında bulunmak yanlış olmaz. Bebekten bebeğe farklılaşsa da bebeğiniz kilo almaya başladığı için bu dönemde pozisyonları yatar halde olabilir. Yaklaşık havuç kadar olan boyutları ile karnınızda uzanan bebeğiniz gün geçtikçe biraz daha büyür. Kaş, saçlar ve göz kapaklarının iyice belirginleşmeye başladığı 21 haftalık gebelikte bebek hareketlerine yüz ifadeleri de eklenir. Ağız hareketlerinin görüldüğü bu dönemde ilginç olan durumlardan biri de bebek ve plasenta ağırlığıdır. Gebeliğin başlangıcından itibaren bebeğin kilosu plasentadan daha azken ilk kez 21. haftada bebeğin ağırlığı plasentadan fazla olur.

21 haftalık gebelik gelişimi aşamasında bebeklerin ciltlerinde farklılıklar da oluşur. Transparan görünüm devam etse de giderek daha az belirgin hale gelmeye başlar. Deriyi kaplayan Vernic Caseosa adındaki yağlı madde ise bebeklerin pamuk gibi beyaz bir renge sahip olmalarını sağlar. Bu durum bebeklerin amniyotik sıvı içerisinde uzun süre dayanıklı ve korunaklı bir şekilde yaşayabilmesine yardımcı olur. 21. haftada bu tabaka biraz daha kalınlaşır. Yeni doğmuş bir bebeğin vücudunda da bu yapıyı gözlemlemek mümkündür.