Hafta Hafta Hamilelik

17. Hafta

Hamileliğinizin 17. haftasına ulaştıysanız artık 4 ay 1 haftalık hamilesiniz demektir. Hamileliğin önceki döneminde yaşanan stres ve sıkıntıların genellikle bu dönemde azaldığı görülür. Hamileliğin ilerlemesinden kaynaklı hem anne adayında hem de bebekte gelişim devam eder. 17 haftalık bebek, anne adayını gün geçtikçe daha da heyecanlandırır ve artık anne adayının hamile görünümünü saklaması mümkün değildir. Anne adayı doğuma yönelik hazırlıklarını heyecanla sürdürür.

Hamileliğin gelişme süreci hızlı bir şekilde devam ederken anne adayının en merak ettiği konu bebeğin ultrason görüntüsüdür. 17 haftalık gebelik görüntüsü incelendiğinde bebeğin boyunun önceki haftanın neredeyse iki katı olduğu görülür. Boyun ve kalça arasındaki uzunluk ortalama 12-13 cm arasındadır. Ağırlığı da yine boyu gibi yaklaşık iki kat daha fazla, 100-150 gr arasındadır. Bebeğin ne kadar büyüdüğünü fiziksel olarak ifade etmek gerekirse avuç içi kadar olduğu söylenebilir. Bebeğin organları hızla gelişimine devam eder. İnsan metabolizması için son derece önemli olan yağlar bu dönemde oluşmaya başlar. 17 haftalık bebek insansı görüntüsünü büyük oranda tamamlar.   Ter bezlerinin gelişmeye başladığı bu dönemde bebeğiniz eklem yerlerini de oynatabilir. Bebeğin önceki dönemde rastgele atan kalbi 17. haftadan itibaren beyin tarafından yönlendirilerek düzenli atmaya başlar. Bu süreçte kalp ortalama dakikada 140-150 atım yapar. Söz konusu atım miktarı sağlıklı bir insan kalbinin yaklaşık iki katıdır. 

17 haftalık gebelikte bebek hareketleri hissedilir mi? Sorusu anne adayının en çok merak ettiği konular arasında yer alır. Gebeliğin 17. haftası bebeğin hareketlerinin net şekilde hissedileceği dönemdir. Fakat bu dönemde minik tekmeleme ve hareketlerin hissedilmemesi bir sorun olduğu anlamına gelmez. İlerleyen dönemde bu hareketler bariz şekilde hissedilebilir. Tabi bu hareketler ilerleyen dönemde de her gün olmayabilir. Bebek bir gün hareket eder birkaç gün etmez. Her hareketsizlikte panik olmamak gerekir. Annenin ve bebeğin gelişimine bağlı olarak belirgin hareketlerin hissedilmesi 26. Haftayı bulabilir.