Hafta Hafta Hamilelik

25. Hafta

Hamileliğin 25. haftası, artık gebelik döneminizin yarısından çoğunu atlattığınız ve bebeğinizin gelişmesinde oldukça büyük bir yol katettiğiniz dönemdir. Bu dönemde hem sizde hem de bebeğinizde yaşanabilecek kimi değişikliklerin gözlemlenmesi ve bunların bilincinde olarak gebelik sürecinizi devam ettirmeniz, sizin ve bebeğinizin sağlığı açısından büyük bir önem taşımaktadır. 25. haftada bebeğin vücudunun gelişmesiyle birlikte anne ile arasındaki bağ da kuvvetlenir. Öte yandan annenin yaşaması muhtemel bedensel birtakım değişiklikleri fark ederek önlemlerini alması da sürecin iyi geçmesi açısından oldukça değerlidir.

25 haftalık bebek, artık çok daha hareketli ve ses gibi dış etkilere daha duyarlı olduğu bir dönemdedir. Bunların sebebi, bebeğinizin vücudunun artık oldukça gelişmiş olması ve işitme kabiliyetinin bu dönemde fazlasıyla artmış olmasıdır. Büyümeye hızla devam eden bebeğinizde yaşanacak bu gelişmeleri sizin de fark etmeniz kaçınılmazdır. Bebek hareketlendikçe ve özellikle annenin çevresinden gelen sesleri tanıdıkça bunlara tepkisini de gösterecek; karnınızı tekmeleyerek ve kıpırdanarak yaşadığı gelişimi size haber verecektir.

Akciğer ve beyin gibi iç organlarının, omurga ve sinir sisteminin ve cildinin hızla geliştiği 25 haftalık bebek gelişimi evresinin hamilelikteki en önemli evrelerden biri olduğunu söylemek gerekir. Bu, bebeğinizin gelişimini hızla sürdürerek hayata hazırlanmasından ve geliştikçe hayati fonksiyonlarının yerine oturmaya başlamasından kaynaklanır. Temel gelişimini tamamlamış olan bebeğiniz, bu gelişiminde artık son kademelere gelmekte, gittikçe büyüyen bedeniyle sizin de karnınızın büyümesine neden olmaktadır. Hamileliğin bu dönemindeki 25 haftalık bebeğin kilosu net rakamlarla ifade edilecek olduğunda 700 grama doğru giden bir kilo artışından söz edilebilir.