Hafta Hafta Hamilelik

19. Hafta

19 haftalık gebelik döneminde, göbeğinizin artık bariz bir şekilde belirginleşmeye başlamıştır. Bundan sonraki süreçte karnınızın daha da çok büyümesine hazırlıklı olmalısınız. İlerleyen dönemlerde tam anlamıyla kocaman bir göbeğe sahip olacaksınız. Hamileliğin her döneminde olağan fiziksel değişimler, sürecin doğal seyrinde vardır. 19 haftalık hamilelik dönemi, ikinci trimester dönemi olarak kabul edilir. Yani bebeğiniz anne karnında 4. ayını geride bırakmış ve hızlı bir şekilde gelişimini devam ettirir. Artık zorlu hamilelik sürecinin yarısı geride kalmıştır. Bu süreçten itibaren bebeğinizle olan bağınız daha da güçlenecektir. Zaman zaman birbirinizi bütünüyle hissedersiniz. Her ne kadar hamileliğin 2. trimester dönemi kolay geçiyor olsa da neticede karnınızda bir insanın oluşması ve büyümesi, muhakkak bir kısım zorlukları da beraberinde getirir. Kendi fiziksel durumunuzdaki değişimler belli dönemlerde canınızı sıksa da bebeğinizdeki gelişim sizi mutlu edecektir.

19 haftalık bebek, anne karnında duyu organları belirgin şekilde gelişmiş bir canlıdır. Bebeğin beyin fonksiyonları hızla gelişir ve vücut hareketlerini kontrol etmeye başlar. Beyin; tat alma, görme, duyma ve hissetme duyularına yönelik komutlar gönderir. Bazı araştırmalarda bebeğin bu dönemde dışarıda olan sesleri duyabileceğini gösterir. Bu dönemde onunla doğrudan konuşmaktan, ona şarkılar söylemekten asla çekinmeyin. Peki, 19 haftalık bebek kaç gramdır?

Bu dönemde bebeğin ağırlığı ortalama 240 gr, boyu ise 16 cm civarındadır. Bu da minik misafirinizin yaklaşık bir portakal büyüklüğünde olduğunu gösterir. Bebeğin kolları ve bacakları vücudu ile orantılı şekilde belirginleşir ve gelişimini sürdürür. Önceki haftalarda faaliyetine başlayan bebeğin böbrekleri çalışmaya ve idrar üretmeye devam eder. Saçları ise kafa derisinde şekillenmeye başlar. Gebelikte 19. hafta bebek gelişimi esnasında bebeğin teninde koruyucu bir tabaka oluşur. Bu eşsiz koruyucu, bebeğin tenini amniyon sıvısının asidine karşı korur. Bebeğin derisindeki saydamlığın azaldığı ve derideki renk pigmentlerinin oluşmaya başladığı görülür.