Hafta Hafta Hamilelik

30. Hafta

Hamileliğin 30. haftası, bebeğinizin gelişim döneminde oldukça önemli ve kritik bir yere sahiptir. Bu son derece hassas dönemde, hem bebekte hem de annede görülmesi mümkün olan pek çok farklılığa şahit olabilir, bebeğinizin büyümesine somut olarak tanıklık edebilirsiniz. Bu büyük değişimin bilincinde olarak sürdürdüğünüz bir gebelik dönemi, bebeğiniz ve sizin sağlığınızın korunması açısından da dikkat edilmesi mühim konuların içinde yer alır. 30. haftada, anne adaylarının bebeklerinin gelişim sürecini sıkıca takip etmeleri ve önlemlerini bilinçli bir şekilde almaları gerekmektedir.

30 haftalık gebelik döneminde, bebeğinizin vücudu ve organlarının çoğu iyice gelişmiş, gözle görülür bir farkla büyümüş ve doğduğu andaki fonksiyonlarına kavuşmaya doğru güzelce ilerlemiş olduğu için, bu dönemde annelerin dikkatinden kaçmaması gereken birçok husus bulunur. Siz de 30. hafta içinde bebeğinizde ve kendinizde yaşanacak değişimleri merak ediyorsanız, rehber niteliğindeki içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

30 haftalık bebek, boy ve kilo olarak gelişimini neredeyse tamamlamış ve doğacağı zamandaki boyuna çokça yaklaşmış bir bebektir. Kilo olarak henüz tam gelişmemiş olsa da bu dönem, boy uzaması ve büyüme açısından bebeğinizin son haline en yakın olduğu dönem olarak önem kazanmaktadır. 30. hafta içinde bebeğin ortalama kilosu 1400 gram, boyu ise 40-41 cm civarına ulaşacaktır. Bu haftada, bebeğinizin boy ve kilosunun hızla gelişmeye devam etmesinin yanında iç organlarının da aynı hızla büyümeye devam ettiği görülür. İnsan vücudunun en önemli organlarının, hamileliğin 30. haftası içinde gelişimlerinin de önemli bir kısmını gerçekleştiriyor olmaları bu haftayı oldukça özel kılmaktadır.

Bebeğinizin beyni de, 30. haftada kıvrımlı şeklini son hız oluşturmaya devam etmektedir. Sadece şekli değil beyin fonksiyonları da gelişmeye devam ettiği için, bebeğinizin birçok yeni bedensel ve organ işlevine sahip olduğu görülür. Özellikle vücut ısısının kontrol edilmeye başlaması ile bebekte yaşanan en büyük gelişme, vücudundaki kılların dökülmeye başlamasıdır. Beyin gelişimi devam ettiği için kafa yapısı da buna uyum sağlayacak şekilde genişlemeye devam eder. Bu dönemde fiziksel olarak karşılaşılan bir diğer gelişme de bebeğinizin el ve ayak tırnaklarının uzamaya başlamasıdır.