Hafta Hafta Hamilelik

33. Hafta

33 haftalık gebelik, hamileliğin sonuna doğru yaklaşıldığını, 8. aya doğru doğru gelindiğini ifade eder. Birçok anne, “33 hafta gebelik kaç aylık oluyor?” diye merak eder. Haftanın başında tam olarak 7 ay 21 günlük gebeyken, haftanın sonunda 7 ay 27 günlük hamilesinizdir. Dolayısıyla ortalama 7.5 ay sağlıkla geçirilmiş ve geriye doğumu beklemek kalmıştır.

Hamilelikte 33. hafta anne adayının iyice ağırlaştığı dönemdir. Bu nedenle ani hareketlerden kaçınılması ve yorulmaktan uzak durulması gerekir. 33. gebelik haftası aynı zamanda kısa süreli kasılmaların ve sancıların da yaşanmaya başladığı hafta olabilir. Doğuma hazırlık sancıları olan bu kasılmalar, anne adaylarını heyecanlandırmaya başlasa da sık aralıklarla gerçekleşmediği sürece endişeye kapılmaya gerek yoktur.

33 haftalık bebek gelişimi artık bu haftada çok daha farklıdır. Çünkü bebeğinizin beyninde oluşan ve adına “nöron” denilen milyarca sinir hücresi onun farkındalığını artırmaya başlamıştır. Böylece rahim içinde bile olsa bebeğiniz, çevresindeki farklılıkları artık ayırt edecek hale gelir. 33 haftalık gebelik gelişimi sırasında bebeğiniz, duyularını da daha aktif kullanmaya başlar.

33 haftalık gebelikte bebek hareketleri önceki haftalara nazaran sanki daha azmış gibi hissedilebilir. Çünkü amniyon sıvısı zirve yapmış olmasına rağmen sabit miktardadır ve bebeğiniz iyice büyüdüğünden rahim içine yerleşmiştir. Ancak sıvı alacak alana yer kalmadığından 33 haftalık bebek hareketleri rahatsız edebilir. Diğer bir deyişle, dürtme, yumruk ve tekme gibi hareketleri tamponlayacak sıvı olmadığından sert; ancak tatlı darbeler alabilirsiniz.

Hamilelikte 33. hafta bebek gelişimi bakımından derin uyku dönemini ifade edebilir. Bu haftadan sonra bebeğiniz tıpkı bir yenidoğan gibi günün büyük bir kısmını uyuyarak geçirecektir. Hatta yetişkinler gibi derin uyku olan REM uykusuna dalabilir ve bu bağlamda hızlı göz hareketleri görülebilir.

Bu hafta pek çok anne adayı “33 haftalık bebek kaç kilo olmalı?” diye merak eder. Bebekler bu hafta içerisinde ortalama 1918 gram ağırlığında ve 44 cm uzunluğunda olurlar. Ancak 33 haftalık gebelik bebek kilosu bakımından değişken de olabildiği için sizin bebeğiniz, ultrasonda nispeten zayıf ya da daha kilolu olabilir.