Hafta Hafta Hamilelik

32. Hafta

Hamilelikte 32. hafta, gebelik serüveninin son iki ayına girilmiş olduğunu gösterir. Bazı anne adayları bu hafta içerisinde “32 haftalık gebelik kaç aylıktır?” sorusuna yanıt arar. Bu hafta başında 7 ay 14 günlük hamile olunurken; hafta bitiminde, yani 32 hafta 6 günlük iken ise 7 ay 20 günlük gebe sayılırsınız.

32. hafta gebelik, artık bebeğin tüm organlarının geliştiği ve yeni bir organ gelişiminin ya da oluşumunun beklenmediği haftadır. Diğer bir deyişle, var olan organlar daha da gelişmiş formuna ulaşmaya devam eder. Örneğin, gebeliğin 32. haftası bebeğin sinirsel ve beyinsel yapılarının yüksek oranda gelişmeye devam ettiği haftalardan biridir. Bu nedenle badem, balık, yoğurt, süt, yeşil yapraklı bitkiler ile peynir gibi gıdaların tüketimine özen gösterilmelidir.

Gebelikte 32. hafta aynı zamanda çalışan anne adayları için doğum izninin başladığı haftadır. Dolayısıyla bu haftadan sonra artık yasal izne çıkabilirsiniz. Ancak isterseniz doktor onayı ile 37. haftaya kadar da çalışmaya devam edebilirsiniz. Eğer 37. haftaya kadar çalışırsanız, kullanmadığınız haftaları doğumdan sonra izin olarak hak edebilirsiniz.

Gebelik boyunca duyu organları gelişen bebeğinizin bu hafta içerisinde duyma yetisi en üst düzeydedir. 32 haftalık bebek dışarıdan gelen sesleri net olarak ayırt etmeye başlar. Özellikle annesinin ve babasının sesini diğer seslerden ayırt edebilir. Hatta hareketlendiği zamanlarda onunla konuşursanız, bebeğinizin sakinleştiğini ve hareket hızının yavaşladığını görebilirsiniz.

Gebelikte 32.hafta bebek gelişimi açısından akciğer hariç tüm organların geliştiği ve fonksiyonlarını yerine getirmeye hazır olduğu haftadır. Dolayısıyla eğer erken doğum sonucu bu haftada bebeğiniz doğarsa, çok büyük oranda hayatta kalacaktır. Ancak akciğer tam olarak gelişimini tamamlamadığı için 36. haftaya kadar solunum desteği alması gerekebilir.

Anne karnında 32 haftalık bebek hareketleri azaldığı zamanlarda bebeğin uyuduğunu anlayabilirsiniz. Hatta bu dönemde REM uykusu sıklaştığı için bebeğiniz rüya bile görmeye başlayacaktır. 32 haftalık gebelikte bebek kilosu ve boyu anne adaylarının en çok merak ettikleri arasındadır. Bu hafta içerisinde 32 haftalık bebek kilosu ortalama 1700 gram iken, boyu ise yaklaşık 43 cm uzunluğundadır. Benzer şekilde anne adayının 32 haftalık gebelik kilosu da bu haftadan itibaren artmaya başlar. 32. haftadan itibaren her hafta kilonuzda yarım kilo artış olabilir. Son derece normal olan bu kilo artışının halihazırda yarısı bebeğe eklenir.