Hafta Hafta Hamilelik

18. Hafta

Gebeliğin ikinci trimesterına dahil olan 18. haftada hamileliğin en zor ve riskli dönemleri geride kalır. Anneler artık vücutlarındaki birçok değişime alışmaya başlar. Bebek hızlı bir şekilde büyümeye devam ederken anneler de hamilelik sürecinin en keyifli dönemine geçer. Mide bulantıları ve baş dönmelerinin oldukça azaldığı bu haftadan sonra anneler kendilerini çok daha iyi ve enerji dolu hissetmeye başlar. Hamileliğin her haftasında anne ve bebekte yeni değişimler gözlemlenir. 18. haftada anne ve bebek arasındaki ilişki daha önce hiç olmadığı kadar netleşmeye başlar. Bunun sebebi bebeğinizin artık sizi duyabiliyor olmasıdır. İkinci dönem ultrasonuna henüz girmeyen anneler için gebeliğin 18. haftası oldukça ideal bir zamandır. Ultrason muayenesinde plasenta ve doğum kordonları incelenerek bebeğinizin olası doğum tarihi ve çoklu gebelik ihtimali ile ilgili bilgi sahibi olunabilir.

Anne karnında 18. haftasında olan bebeğin boyu ortalama 15 santim, kilosu ise 200 grama ulaşır. Yüzünün şekli daha belirgin hale gelir ve gözleri kalıcı olan yerine yerleşmeye başlar. 18 haftalık bebeğin duyma yetisi mucizevi bir şekilde gelişim gösterir. Kulakları artık başının yanında çıkıntı yapmaya ve sesleri ayırt etmeye başlar. Artık bebeğiniz sizi duyabilir ve onunla daha iyi iletişim kurabilirsiniz. Bu süreçte bebeğinizle ne kadar fazla iletişime geçerseniz ilerleyen dönemlerde sesinizi tanıması o kadar kolay olur. 18 haftalık bebeğin iç organlarının gelişimi hızlı bir şekilde devam eder. Çoğunluğu amniyotik sıvıdan oluşan ve mekonyum olarak isimlendirilen ilk dışkı ortaya çıkmaya başlar. 

18 haftalık bebeğin cinsel organı büyük ölçüde oluşmaya başlar. Eğer bebeğinizin cinsiyeti kızsa rahmi ve yumurta kanalı tamamen şekillenmiştir. Bebeğiniz erkekse bu haftanın sonunda prostat gelişimi tamamlanır. Fakat testisleri henüz yumurtalık torbası seviyesine inmemiştir. 18. haftada hem erkek hem de kız bebeklerin meme uçları oluşmaya başlar. Emme ve yutma refleksi geliştiği gibi parmak izleri de artık oluşmuştur. Aynı zamanda bebeğiniz bu dönemde hıçkırma ve esneme konusunda da uzmanlaşır. 18. haftaya kadar bebeğinizin karnınızda olduğunu biliyor fakat çok fazla hissedemiyordunuz. Bu haftadan sonra bebeğin el ve bacaklarını oynatması hızlanır. Anneler artık bebeklerinin hareket ettiğini daha rahat hissedebilir. Belki de hepsinden önemlisi, 18 haftalık bebeğin artık bir uyku düzeni vardır.