Hafta Hafta Hamilelik

39. Hafta

39 haftalık gebelik, artık beklenen doğum tarihinize sadece bir hafta kaldığını gösterir. Tamamen gelişmiş ve dış dünyaya hazır hale gelmiş olan bebeğiniz bu hafta içinde de her an doğmak isteyebilir. bazen ise bebekler 1-2 hafta daha anne rahminde kalmak isteyebilir.

39 hafta gebelik, daha sıkı takip isteyen son aşamadır. Doktorunuz bu kritik dönemde sizi sık sık görmek isteyecek, bebeğin kilosunu ve boyunu kontrol edecektir. Aynı zamanda bebeğin anne karnındaki durumu ve pozisyonu da kontrol altında tutulacaktır. Gebelikte 39.hafta ağrı ve rahatsızlıkların da yaygın şekilde görüldüğü bir hafta olabilir. Rahim, doğuma hazırlık için düzensiz kasılma antrenmanları yapmaya başlar. Aynı zamanda gebeliğin 39. haftası, doğum belirtileri açısından da her an tetikte olmanızı gerektirir.

Bu haftaya giren birçok anne adayı “39 hafta gebelik kaç aylıktır?” diye merak edebilir. Haftanın başında 9 ay 3 günlük hamilesinizdir. Haftanın sonunda ise 9 ay 9 günlük gebe olursunuz.

39 haftalık bebek, doğumun gerçekleşmesi durumunda dış dünyaya kolayca adapte olabilecek ve hayatını sürdürebilecek olgunluğa ulaşmıştır. Vücudundaki sistemleri gelişimlerini tamamlasa da beyin halen hızla gelişmeye devam eder. Beyin hücrelerinin halen anne karnında gelişmeye devam etmesi son derece önemlidir. O nedenle planlı sezaryen doğum için acele edilmemesi gerekir.

39 haftalık bebek gelişimi önceki kadar hızlı olmasa da halen devam eder. Vücut yağ katmanı az miktarda da olsa artar. Böylece bebeğiniz dünyaya geldiğinde, vücut sıcaklığı daha uyumlu olacaktır. Önceki haftalarda daha pembe renge sahip olan cilt, 39. haftadan sonra yavaş yavaş beyazlamaya başlar.

Anne karnında 39 haftalık bebek artık yeterince büyümüş olduğu için rahim ona dar gelmeye başlar. Aynı zamanda bebeğin kafası pelvis boşluğunda ve kemik çatıya yerleşmiş durumdadır. Bu nedenle önceki haftalara göre 39 haftalık gebelikte bebek hareketleri daha az sayıda olabilir. Buna karşın hareket ettiği zamanlarda oldukça incelen rahim nedeniyle anne adayı bebek hareketlerini çok daha belirgin hissedebilir. Bazı anneler tam olarak bu sebeple “39 haftalık gebelikte bebek çok hareketli” diye düşünebilir. Normal şartlar altında doğuma yakın bebek hareketleri azalır; ancak gün içinde en az 10 kez hissedilmesi gerekir. Tatlı bir şeyler yediğiniz ve sol yanınıza uzandığınızda bebeğinizin hareketlerini hissedebilirsiniz. Yine de çok fazla ya da çok az hareketlerde zaman kaybetmeden doktorunuza bilgi vermeniz önemlidir.

Bu hafta içerisinde anne adayları 39 haftalık bebek kilosu konusunda da meraklı olabilir. 39 haftalık gebelik bebek kilosu yaklaşık 3250 gramdır. Bununla birlikte boyu ise ortalama 52 cm’e ulaşmıştır.

39 haftalık gebelik görüntüsü doğum anında bebeğinizin görünümüne son derece uyumludur. Özellikle renkli ultrasonda bebeğinizin yüzünü tam olarak seçebilir, mimik hareketlerini rahatlıkla görebilirsiniz.

39 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü baş aşağı durumdadır. Yani başını pelvis boşluğuna yerleştirmiş ve ideal doğum pozisyonunu almıştır. Yüzü, annesinin omurga kısmına baksa da sağda, solda veya önde görünebilir. Nadir olsa da 39 haftalık bebek görüntüsü hala başı yukarıda ve oturma pozisyonunda olabilir. Makat geliş olarak adlandırılan bu pozisyon doğum anında değişebilir. Aksi durumlarda doktorunuz en uygun doğum şekline göre değerlendirme yapar.